1. Bu site cookie dediğimiz çerezleri kullanır. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerez kullanımını kabul etmelisiniz. Detaylar...
  2. SMS Provider değişimi sonrası SMS Aktivasyon sistemimizi yeniden aktif hale getirdik.
    Notu Kapat

XenForo Uygulama Geliştirme - Temel Bilgiler

Discussion in 'Uygulama ve Eklenti Geliştirme' started by zbahadir, 16 Eki 2014.

1. zbahadir

zbahadir Yönetici Administrator

XenForo için uygulama veya eklenti gibi materyalleri oluşturmak oldukça kolaydır. Zend Framework kullananlar için XenForo uygulamaları geliştirmek daha da kolaydır. MVC yapısını bilenler içinse XenForo için uygulama geliştirmeyi öğrenmek oldukça kolay olacaktır. XenForo Zend Framework kullanıyor olması bu demek değildir kşi tamamen aynı. Sadece güvenlik gerektiren kütüphaneleri ve Helper form yapısını kullanır.

XenForo Temel olarak iki hook türünü tam olarak destekler. Hatta diğer IPB ve vBulletin'den daha iyi kullandığı kesindir.

1. Template Hook
    2. Code Listener
    3. Code Event

Template Hook
    En kolay kullanılan hook türüdür ve forumun çalıştığın katmanda görsel olarak forumun hemen her yerini bul değiştir yaparak modifiye etmenize olanak verir. Template hook ile bir form alanına bir Input alanı ekler Code Listener ile verileri kaydeder veya benzeri işlemleri yapabilirsiniz.

Code Listener
    Bu yapı tamamen extends mantığına dayanır ve müdahale edilecek fonksiyonları kullanmanıza şiimkan verir. Örneğin bir konu oluşturduğunuzda konunun kayıt edildiği _postSave fonksiyonunun içinde bulunduğun DataWriter kütüphanesi extends edilerek _postSave fonksiyonu içine müdahale edebiliyorsunuz.

Bu konularda detaylı bilgi edinmek isteyen olursa seve seve yardım edebilirim.

MySimS3k® likes this.
  2. MySimS3k®

MySimS3k® Premium Users Premium Users

Merhaba Zafer usta eklenti geliştirme konusunda kendimi geliştirmek istiyorum yardımlarını vede bu konularda daha çok bilgi paylaşımlarını bekliyoruz.

3. Kasper

Kasper New Member SMS Activated Registered User

boş bi zamanım olsa bende php başlıycam bu iş için mutlaka biraz php şart gibi.

4. zbahadir

zbahadir Yönetici Administrator

Zorunlu bir ar vermek zorunda kaldım. Yavaş yavaş tekrar çalışmaya başlıyorum.

PHP şart ana sadece PHP değil ileri PHP, Ajax, Javascript ve temel MySQL bilmek gerekiyor. Onun yanında XenForo ve IPB gibi scriptler için PHP OOP bilmek lazım. Ama bir yerden başlarsanız gerisi geliyor.

5. MySimS3k®

MySimS3k® Premium Users Premium Users

Aynen PHP bilmek yetmiyor uyulması gereken bazı xen şartları var bunları iyi öğretmek gerekiyor

6. Kasper

Kasper New Member SMS Activated Registered User

PHP OOP işde bu zor hocam php bile bilmiyoruzki kaldıki PHP OOP dersleride yokki baksak türkçe olarak

Bu Sayfayı Paylaş